Co to jest eTwinning?
Program eTwinning to europejska społeczność szkolna, gromadząca szkoły i przedszkola z całej Europy (i nie tylko). To łączenie szkół w Europie za pośrednictwem mediów elektronicznych, które pozwalają na współpracę ponad granicami, umożliwiając uczniom realizację projektów edukacyjnych rozwijających wiele ich umiejętności.

W październiku 2020 r. Szkoła Podstawowa nr 27 przystąpiła do międzynarodowego projektu eTwinning pt. Polskie, angielskie i europejskie tradycje świąteczne. ID 230538

Założycielem projektu jest Joanna Basik-nauczycielka języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 27 w Częstochowie oraz Małgorzata Uciniak-nauczycielka informatyki, języka i literatury w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Konczewicach, Miłoradz. Pomysłodawczyniami projektu były polonistki z naszej szkoły: Jadwiga Janikowska i Agnieszka Mastalerz.

Do projektu przystąpili uczniowie z Armenii, Grecji, Mołdawii i Albanii.

Głównym celem projektu jest poznawanie polskich, angielskich i innych krajów europejskich tradycji świątecznych takich, jak: Boże Narodzenie i Wielkanoc. Międzynarodowa współpraca uczniów z różnych krajów Europy pozwoli na rozwój umiejętności komunikacyjnych i przełamywanie barier językowych w zakresie języka angielskiego oraz pobudzi zainteresowanie innymi kulturami i wpłynie pozytywnie na kształtowanie postawy otwartości i szacunku dla odmienności.

W projekcie biorą udział uczniowie klas od VI do VIII.

Cele szczegółowe projektu:

• rozbudzanie wrażliwości ucznia na pielęgnowanie polskich/tradycji kraju rodzimego

• poszerzanie wiedzy z zakresu kultury krajów anglojęzycznych

• wzbogacanie słownictwa ucznia wokół tematu: dom, rodzina

• rozbudzanie w uczniu poczucia własnej tożsamości

• rozwijanie właściwej postawy obywatelskiej

• doskonalenie znajomości języka angielskiego

• posługiwanie się poprawną polszczyzną/językiem rodzimym

• pobudzanie ucznia do pracy twórczej

Pierwszym etapem projektu jest przedstawienie krajów, nauczycieli, uczniów. Kolejnym będzie wspólne stworzenie logo projektu.

W pierwszym półroczu poznamy tradycje Bożonarodzeniowe wszystkich krajów członkowskich, a w drugim tradycje Wielkanocne.

Wszystkie informacje zostają regularnie zamieszczane na TwinSpace – bezpiecznej platformie współpracy, wykorzystywanej przez szkoły podczas realizacji projektu.

Filimik o Armenii- https://www.youtube.com/watch?v=u54R6AcYIac&feature=emb_logo&ab_channel

Dziedzictwo kulturowe poprzez eTwinning- https://www.etwinning.net/eun-files/eTwinning%20book_PL.pdf

Uczniowie z klas VI-VIII pracując w projekcie eTwinning godnie reprezentują naszą szkołę na forum międzynarodowym. Ich prace do projektu Polskie, angielskie i europejskie tradycje świąteczne są regularnie zamieszczane w TwinSpace- platformie współpracy, wykorzystywanej przez szkoły podczas realizacji projektów. Uczniowie stworzyli książeczkę z potrawami wigilijnymi, plakaty z potrawami polskimi i angielskimi oraz projekty logo.

Projekt:  Nie wyrzucajmy, użyjmy, bawmy się. ID 214003

Projekt dotyczy wykorzystania materiałów z recyklingu, które posłużą do wykonania zabawek i przedmiotów. Działaniami akcji są objęci uczniowie w wieku od 6 do 15 lat. Rezultatem projektu jest współpraca uczniów, wykorzystanie już przetworzonych materiałów, rozwiniecie wyobraźni uczniów, pobudzenie ich kreatywności, wyobraźni oraz rozwój oryginalnych pomysłów.

Termin trwania projektu luty – kwiecień 2020.

Pomysłodawcą akcji jest szkoła turecka.

Projekt: DEAR FAR AWAY FRIEND…   ID   215146

DROGI PRZYJACIELU Z DALEKA……

O projekcie

Projekt ma na celu wymianę listów na różne tematy: filmy, jedzenie i nawyki żywieniowe, moje miasto i moje ulubione miejsca, transporty…